Framåt!
Vittra klarar detta med NoseWork så bra, hon älskar när jag tar fram påsen med kartonger och dofter.
Hon vet precis vad som komma skall, så nu är vi anmälda till en NW1 och ett doftprov på Lagerblad.
Återkommer med hur det gick!
Det sitter två behållare med eukalyptus i som Vittra ska markera
Behållarsök
Små behållare med eukalyptus som Vittra ska markera
Behållarsök i Lenas stall
Det finns ingen video
Vittra tränar Nosework
Under en av hattarna ligger doften och hon ska välja rätt. Och hon klarade det galant.
Ridhus
Igår va vi i Nånö ridhus och tränade Vittra tränar inför Startklass och går riktigt bra.
Vittra är en hund där jag måste peppa, motivera mycket. Hon har inte så stor motor om jag säger så🙂
Men hon gör det hon ska och det kändes bra med träningen. Vittra tycker mer om jaktapporteringen där hon får jobba mer självständigt. Hon har en fantastisk jaktlydnad där jag är 100% säker att hon finns vid min sida❤
Vittra ska paras på löpet som kommer i sommar nån gång så vi kör på fram till dess. Hoppas på några starter.
Golden Vittra
Löp
på gång så vi ligger lågt med träning, men spår kör vi långa spår på äng de gillar Vittra och hon är så super säker i sitt spårande.
Spår
Spår och lydnad är det vi jobbar vidare med, i spåret brilljerar hon men lite kvar i lydnadsmomenten innan vi kan starta.
Jaktapportering är vi också igång med tränar för att starta WT och B-prov, hoppas på nästa år och att allt kan vara som vanligt så vi får många prov att anmäla oss till. Vi har än så länge stått som reserv svårt att komma med.
Apell
Vittra tränar personspår just nu ev kanske starta ett Apell prov. Hon har förstått att stanna vid apporterna och ge mig dom. Lugn och fin i spåret så detta kommer bli bra.
Lydnaden jobbar vi på några moment som hon ska lära sig vi tar det lungt och jobbar på
Träna på
Vittra är i gång efter att ha varit mamma till sina 9 valpar. Vi tränar mycket jaktapportering för att kunna starta ett WT ( working test) står som reserv nr 16 till helgen så inte stor chans att vi kommer med.
Men vi tränar också lydnad tänker vi ska starta start klass i år, bara jag som ska få gnistan tillbaka för lydnaden. Tycker ju mer om jaktträningen!
Ihelgen va vi med på en träning med ett gäng rutinerade och duktiga hundar med deras förare, så kul!
De va stadga, markeringar land och vatten apportkastare så skott va också med Vittra skötte sig exemplariskt hela dagen. Men vilt i vatten får vi träna på.
Senaste kommentaren